do punktu zero. ewolucja

galeria siedziby Instytucji Kultury – Katowice Miasto Ogrodów, 2020

“Nastąpił Wielki Wybuch. I powstał wszechświat. Potem – nasze Słońce i jego satelity. Po upływie miliarda burzliwych lat sytuacja powoli się stabilizuje. Ziemia stygnie, aktywność wulkaniczna maleje. Gęsta, szara mgła gazowa coraz lepiej chroni jej powierzchnie przed gradem meteorytów. I wtedy w ciemnych wodach pokrywających planetę rodzą się dziwne, maleńkie stworzenia – nasi przodkowie.
(…)To jest historia naszego drzewa genealogicznego. Jego korzenie – nasze własne – gubią się w pierwotnym praoceanie, w którym powstało życie. Przez ponad dwa miliardy lat było to życie wyłącznie roślinne. Później zrodziło mutanta – prymitywny organizm, jednokomórkowy jak inne, lecz wyposażony w coś w rodzaju gęby, zdolnej pożerać inne organizmy, i w rzęskę pozwalającą mu poruszać się i polować. To był początek naszego królestwa. Pień drzewa życia rozszczepił się wtedy na dwie główne gałęzie: właśnie narodzonych zwierząt, na której jesteśmy najmłodszą odroślą, i gałąź roślin. (…) Złączeni wszyscy jak ogniwa jednego łańcucha, od Wielkiego Wybuchu po narodziny ludzkiej inteligencji. Jesteśmy wiec potomkami nie tylko małp i bakterii, lecz także gwiazd i galaktyk. (…)atomy, cząsteczki, gwiazdy, komórki, żywe organizmy i my, ludzie. (…)”

4600 mln lat istnienia Ziemi to 25 metrowy odcinek na ścianie, na którym człowiek w zachowanej skali zajmuje zaledwie 0,06 milimetra. Na namalowanym wykresie dziejów naszej planety naniesione zostały najważniejsze zwroty w ewolucji.

To tez wgląd w mikro świat, który wydaje się być niedokończony jak kosmos. Wypełniające go organizmy, zbyt małe żeby dostrzec je gołym okiem, mają ogromny wpływ na losy życia na ziemi i nie tylko. W końcu niesporczaki właśnie skolonizowały Księżyc…

Do wystawy zostały wykorzystane elementy, które powstały na zlecenie Muzeum Śląskiego.

źródła: Jean-Marie Pelt “Najpiękniejsza historia roślin”, Pasqual Picq “Najpiękniejsza historia zwierząt”, André Langaney “Najpiękniejsza historia człowieka”, Simona Kossak “O ziołach i zwierzętach”,